Léčba rakoviny nitrožilním podáváním vitamínu C - poslední klinické úspěchy

24.11.2013 22:24

Využívání nitrožilní (intravenozní - dále iv.) aplikace vitamínu C k léčbě rakoviny nabývá ve světě stále větší popularitu a pokračující výzkum jen potvrzuje její účinnost. Poslední kohortová studie z Německa je další z těch, které dokládají, jak vitamín C významně zlepšuje kvalitu života u pacientek s rakovinou prsu. A jsou to právě tyto pozitivní výsledky, které způsobují, že už tisíce pacientů po celém světě si volí tuto terapii.

Současný stav
Umíme už dnes dobře zajistit, aby se injekční aplikací vitamínu C dosáhly bezpečnou cestou takové koncentrace askorbátů v krvi, při kterých se v tkáních začíná vytvářet peroxid vodíku. Je to právě on, který dokáže selektivně usmrcovat rakovinové buňky díky tzv. oxidačnímu stresu. Laboratorní studie potvrzují, že vysoké dávky vitamínu C bývají cytotoxické pro široký rozsah rakovinných buněk a že se takto rovněž posiluje protirakovinná aktivita mnoha běžných chemoterapických preparátů. Během testů na krysách se prokázalo, že iv. aplikovaný vitamín C dokáže významně snižovat rychlost rakovinového bujení v játrech, vaječnících, pankreasu nebo glioblastomu (mozkového nádoru). Používané dávkování je přitom snadno dosažitelné i u lidí. Vědecký výzkum kolem iv. aplikace vitamínu C při léčbě rakoviny pokročil už natolik, že dnes už máme k dispozici výsledky z šesti klinických testování u pacientů s lyphomem, rakovinou tlustého střeva, prsu, dělohy, děložního čípku, prostaty, pankreasu a dalších druhů.

Klinické důkazy
Nebylo sice dosud doloženo, že by podávání vitamínu C vedlo ke zmenšování nádorů, ale to by pro onkology nemělo být důvodem, aby tuto terapii odmítali. U léčby rakoviny je výrazným úspěchem i zlepšování kvality života a výsledky z klinik dokládají, že právě to vitamín C dokáže. Případová studie, provedená v Korei v roce 2007 ukázala, že tento způsob terapie významně zlepšil kvalitu života u pacientů v terminálním stavu v rozsahu 36 až 55 % a vedl k postupným zlepšením tělesného i emočního stavu a kognitivních funkcí. Pacienti popisovali také ústup příznaků nemoci, někteří se dokázali zbavovat únavy, nevolnosti, bolesti nebo nechutenství.

K obdobným výsledkům se došlo i u studie, která byla koncem roku 2011 dokončena v Německu. V jejím rámci byly porovnávány pacientky s rakovinou prsu. Jedna sledovaná skupina byla léčena vitamínem C současné se standardní terapií, zatímco druhá skupina jen samotnou standardní terapií.
V první skupině zaznamenávaly pacientky až 50% snížení nepříjemných příznaků a vedlejších účinků chemoterapie či ozařování, jako jsou např. nechutenství, únava, deprese, poruchy spánku, závratě nebo krvácivost.

Léčba vitamínem C je rozšířená víc, než byste mysleli
Výše popisované zkušenosti přivádí stále více pacientů k tomu, aby také vyzkoušeli vitamín C. Můžeme si uvést jako příklad třeba známého Novozélandského fyzika Sira Paula Callaghana, který se rozhodl pro léčbu své rakoviny tlustého střeva vitamínem C. Jeho hladiny CEA se počaly snižovat už po šesti aplikovaných infuzích. Na Novém Zélandu je tato terapie už hodně rozšířená: poskytuje ji už 30 klinik a bývá zde aplikováno až 10 000 dávek ročně. Průzkum prováděný v USA v roce 2008 ukázal, že touto metodou se léčilo více než 8800 pacientů a bylo přitom aplikováno asi 355 000 dávek. To byly ale jen případy zaznamenané u lékařů, kteří se účastnili průzkumu. Výrobci ve stejném roce uvedli, že prodali až 855 000 dávek vitamínu C pro iv. aplikaci. Z toho lze usuzovat, že tento způsob terapie si zvolilo v roce 2008 asi 21 000 Američanů.

Právě probíhající klinické pokusy s léčbou rakoviny s pomocí vitamínu C mohou být dokončeny až v roce 2013 nebo 2014. Už teď se ale ukazuje, že tato terapie může přinejmenším významně zlepšit kvalitu života pacientů s rakovinou.
Právě proto by měli onkologové odpovědně zvažovat doplnění této terapie ke svým standardním léčebným postupům v rámci jejich klinické praxe.

Originál: https://www.naturalnews.com/034663_IV_vitamin_c_cancer_treatment.html

Pojišťovna infuzní terapii vitaminem C nehradí. Kolik stojí a jaké jsou doporučené dávky?

Samotný vitamin C v infuzi pro dlouhodobou léčbu stojí 460,-Kč, pro jednorázové použití 750,-Kč, další položkou je platba za jeho aplikaci. Nutné je vstupní vyšetření lékařem, konzultační posouzení vhodnosti indikace vysokodávkované infuze vitaminu C. Je možno říci, že v případě vitaminu C se jedná v ČR o zapomenutý poklad ve farmakoterapii.

Infuze vitaminu C se mohou použít při prevenci chřipky, při alergiích, autoimunitních onemocněních - například Crohnova choroba a také pro léčbu onkologických onemocnění. Léčba se nedoporučuje pouze pro lidi s porušenou funkcí ledvin a ledvinovými kameny.

Pro prevenci cévních a nádorových onemocnění se doporučuje koncentrace vitamínu C v plazmě minimálně 0,9 mg/cl, což odpovídá dennímu příjmu 100 až 200 miligramů tohoto vitamínu. Pro dosažení léčivých účinků je nutné vytvořit v krvi koncentraci 10 až 15 krát vyšší.

Dávka 0,1 gramu na kilogram tělesné hmotnosti podpoří imunitu a potlačuje zánět, v dávce 0,75 až 1,5 gramu na kilogram tělesné váhy působí toxicky cíleně na nádorové buňky. Těchto hodnot nelze dosáhnout orálním podáváním.

Vitamín C posílí protinádorový účinek i v případě klasické onkologické léčby a zároveň ochrání před jejími účinky zdravé buňky. Navýší šanci na vyléčení, případně přispěje k omezení vedlejších účinků a tím se kvalita života pacienta zlepší.

Poznatky a zkušenosti

Vysoká infuzní dávka vitaminu C působí duálně, tzn. zdravé buňky jsou chráněny antioxidačním účinkem a podporou protinádorové imunity, na některé typy nádorových buněk působí prooxidačně, blokuje jejich množení a vede k jejich zničení, protože pouze v okolí nádorové buňky je prostředí s přítomností iontů mědi, železa a zvýšené aciditě, s nímž vitamin C vytvoří peroxid vodíku, který díky oxidačnímu stresu nádorovou buňku zničí. Tato metoda je v podstatě netoxickou chemoterapií. Mechanismů ničení nádorových buněk je více, ale tento je prioritní.

Dávka 0,1 g/kg hmotnosti nepůsobí duálně. V tomto případě vitamin C funguje pouze jako likvidátor reaktivních sloučenin kyslíku, které oslabují imunitní systém. Používá se především pro prevenci, ale i pro léčení. Infúzní podávání vyšších dávek vitaminu C je důležité u léčení všech nemocí, které spotřebovávají vitamin C, především se jedná o recidivující infekce, záněty kloubů, alergie, kornatění tepen a pochopitelně nádorové bujení.
Vitamin C prioritně absorbují buňky imunitního a nervového systému.

Dávka 0,1 g/kg hmotnosti je dávka u onkologických onemocnění startovací, která se zvyšuje až na 1g/kg hmotnosti (i více), což už podporuje nejen protinádorovou imunitu, ale také protinádorovou léčbu. Současně chrání zdravé buňky. Těmito duálními účinky je nadčasovou a bezpečnou cestou léčby.

Zástupci České onkologické společnosti = vysokodávkovaný vitamin C nelze použít jako protinádorový lék, protože chybí data III.fáze klinických studií.

Odborníci =  trvání na dělení klinických hodnocení do 4 fází  je zastaralé, protože se jednotlivé fáze často prolínají. Toto se děje především u výzkumů trvající desetiletí a to je případ vysokodávkovaného vitaminu C.

Světová onkologická autorita - Nacional Institute of Health - Nacional Cancer Institute deklarovala toto stanovisko:

Vitamin C ve fyziologických dávkách působí antioxidačně, ve vysokých dávkách vitamin C působí na některé typy nádorových buněk prooxidačně, a tím potlačuje jejich množení, přičemž u onkologických pacientů zvyšuje kvalitu života a snižuje toxicitu protinádorové léčby. Tyto vysoké dávky jsou velmi dobře snášeny.

Proč chce Česká onkologická společnost III.fázi klinických studií, když vysokodávkovaný vitamin C prokazatelně již nemůže ublížit, ale onkologickému pacientovi může pouze pomoci, přičemž jimi schválená protinádorová léčba vykazuje velmi neuspokojivé výsledky - toto stanovisko konstatovalo Světové onkologické fórum 2012. Stejný závěr přinesla i nedávno publikovaná metaanalýza 38 registračních klinických studií k současné protinádorové léčbě.

Farmakartely asi ztrácí vliv, protože Česká onkologická společnost (ČOS) používání vysokodávkovaného vitaminu C nezakazuje, případně tento jejich postoj ovlivňuje strach z možností nového Norimberského procesu s lékaří, kteří stále aplikují vražednou chemoterapii - přednáška Dr.Matthiase Ratha v Berlíně (2012).

Léčení moderními chemoterapeutiky s cílenou biologickou léčbou nese vysoké riziko toxické smrti. Navíc zdaleka ne všichni pacienti dostanou v ČR to "nejlepší", kde je neúspěšnost ještě vyšší než u cílené biologické léčby. Zajímavé by bylo oslovit bílé pláště z ČOS, zda by na sobě aplikovali léčbu v případě jejich onemocnění rakovinou, kterou doporučují. Bez ohledu na provize od farmafirem - dokument ČT2 by asi nasadili třeba vitamin C, inzulínovou terapii, vitamin B17 (laetril), ...

Ruka poleptaná chemoterapeutikem

Členové ČOS a lékaři aplikující vražednou chemoterapii by si měli přečíst Etický kodex České lékařské komory

(§2/1 - Lékař v rámci své odborné způsobilosti a kompetence svobodně volí a provádí ty preventivní, diagnostické a léčebné úkony, které odpovídají současnému stavu lékařské vědy a které pro nemocného považuje za nejvýhodnější. Přitom je povinen respektovat v co největší možné míře vůli nemocného (nebo jeho zákonného zástupce).

 

V červnu 2013 publikovala své zkušenosti s protinádorovými dávkami vitaminu C americká Riordan Clinic, přičemž se jednalo o 1000 pacientů s karcinomem prsu, prostaty, plic, ledvin, slinivky, kůže, močového měchýře a kostí. u těchto pacientů byly dosaženy výsledky odpovídající schopnosti vitaminu C vést nádorové buňky k zániku, potlačit jejich množení, působit proti metastázám a redukovat zánětlivé parametry. Podle terapeutického protokolu této kliniky byl vysokodávkovaný vitamin C podáván v dávce 0,1 až 1,0 g/kg tělesné hmotnosti aplikované 2-3 týdně v rámci 1 hodinu trvající infuze.

Seznam lékařů aplikujících infuzní vitamín C

Zájemci mohou také kontaktovat informační centrum společnosti Edukafarm, které konkrétního lékaře aplikujícího vysokodávkovaný vitamin C doporučí. Kontakt: 224 252 435, info@edukafarm.cz.

Autor:  Ethan Evers

 

Zpět